Dere Taşı – Dere Çakılı

Dere Çakılı Nedir ?

Dere Çakılı  dere ve deniz kenarlarında, suyun akıntısıyla yuvarlanması sonucu aşınarak toparlak hale gelen çoklukla badem şekilli ufak taşdır. Genelde teras çatılarda son katman olarak kullanılan, sivri köşeleri olmayan çakıldır.Dere Çakılı daha çok süs taşı olarak kullanılan doğal taş cinslerinden biridir.Dere Çakılları farklı ebat ve renklerdedir.Dere Çakılları yassı ve dairesel bir yapıya sahiptir.Kalkerden daha sert bir taştır. Asitlerden zor etkilenir.

Dere Çakılı Nerelerde Kullanılır ?

Dere Çakılları hiç bir işlem görmeden istediğimiz alana serebilirsiniz. Bahçe dekorasyonlarında, açık alanlarda, ofis kat araları gibi yerlerde tercih edilen dere çakılları farklı ebat ve renklerde serilecek alana göre tercih edilir.Mozaik şeklinde döşeme yapmakta, bahçe yollarında ve beton işlerinde kullanılır.

BMS Dere Taşı

Standart doğal Dere Taşı renk ve modeli beyaz dere taşı , gri dere taşı , kırmızı dere taşı , mor dere taşı , bordo dere taşı , dere taçıl taşı , mıcır taşı , çakıl taşı , cilalı dere taşı ,Podima Taşı , dolomit taşı , Dolamit Taşı ve meksika çakıl taşı gibi yuvarlak üzeri basık köşesiz dere ve nehir suları içi kıyısı doğal taşlar.

DERE TAŞI ÇAKIL

Dere Çakıl Taşı dere kenaları ve içinde suların kırma taşları yuvarlayıp köşesiz hale getirip , farklı elips şekli ile farklı dokularda oluşan dairesel taşlardır. doğal dere çakıl taşı son yıllarda awm , iş merkezi, rezidans ve site konut gibi vb yaşam alanlarında bahçe ve teraslarda bol kullanılır. Dere Taşıdenildiğimiz an ilk akla gelen tipi 2.5*5 ceviz ölçü olan ebatıdır. Dere taşı mimarı tasarı , iç dekorasyon taşı , süs taşı , peyzaj taşı ve dizayn taşı olarak büyük bir beğeni ve ilgi ile tüketilmektedir.

DERE TAŞI ÖLÇÜ

Dere Taşı Ölçü : 1*3 cm fındık , küçük DERE TAŞI , 2.5*5 cm ceviz tip dere taşı , 4*6 cm limon doğal dere taşı , 6*8 cm elma boy dere taşı , 8*10 portakal desen dere taşı , 10*15 cm kavun büyüğü dere taşı , 15*30 cm Dere Taşı Kaya  ve 30*150 cm Dere kayaları gibi standart ölçülerde büyük park alanlarında şelale küçük konut bahçe lerde havuz ve kaya bahçesi yapmak için dere taşı tüm renk ve ebatı kullanılır.

 

DERE TAŞI KULLANIMI

Doğal DERE TAŞI şelale yapımı , park kaya bahçesi oluşumu tepe yapımı ve bina girişi önünde yürüme yol düzenleme ve içi gibi görsel ve doğal görünüm kazandırmak istediğimiz tüm alanda Dere Taşı aranılan özelliktedir. Dere Taşı satışı ve Dere Taşı sevk hizmeti 1.200 kg lık çuval ve 25 kg lık pakette projelerde yerini alması için tır kamyon gibi karayolu ve deniz yolu gemi gibi araç ve vasıta ile sevki gerçekleşir.

Dere en küçük su türüdür. Dereler genellikle vadi ovada olur. Bir çok Derede akıp giden su dengesiz olur , bazen kenara su taşması görülür bazen de sular çekilip kurur. Dere kenarı bitki örtüsü etrafına göre daha canlı ve çok görülür. Nedeni dere etrafı çevresine göre nispeten daha ıslaktır.

Dere Taşı , Dere Çakıl taşı ya da çakıl  taşı deniz sahili ve dere suyu aşındırması sonucu sivri kenarı yok olup, yuvarlak dairesel ve toparlak biçimindeki ufak bir taş türünü oluşturur. Bahçe bina park önü yollarında ve beton projede kullanılır. Dere Çakıl Taşı akıp giden su, deniz ve göl kıyısında toplanmış irili ufaklı taş parçacıklarıdır. Dere Çakıl taşları model derecesine göre 2.5-6.5 mm çaplarındadır. Etraf ölçüsü 2 mm ‘den büyük olan taş parçalarına çakıl ( Dere Taşı ) denir. Çakıl Taşı şekline göre moloz, küçük olan ise fiski ismi verilir. Genellikle çakıl taşı dairesel , yuvarlak ve basıktır.

Sebebi ise devamlı olarak suyun hareket halinde olması sürüklenmelerini sağlar. Deniz kıyılarında Deniz doğal çakıl taşı ise kaygan , temiz , tozsuz dairesel elips hali alır. Bunun nedeni ise dalgalar amacı ile deniz içi ve deniz dışı hareket etmesi ile yassı yuvarlak elips şeklini alır.

DERE TAŞI, Doğal Dere Taşı , Karışık Renkli Dere Taşı , Dere Kayaları , Dere taşı kırma , Beyaz dere taşı , Siyah dere taşı , Gri dere taşı , Yeşil dere taşı , Mor dere taşı , Bordo dere taşı , Kırmızı dere taşı , Füme Dere Taşı , Cilalı Dere Taşı , Mat dere taşı , Kovun Boy Dere Taşı , Dere Karpuz Kaya Taşı , Podima Taşı , Podima Çakıl Taşı ,Dolomit Taşı , Dolamit Taşı , Beyaz Dolamit Taşı , İyi Dolomit Taşı, 1.kalite Dolomit TaşıKakma Çakıl Taşı , Çakıl Taşı , Yatay Kakma Çakıl Taşı , Fileli Dere Taşı , Dekorasyon Dere Taşı , Akvaryum Dere Taşı

About the author